Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku

logo FS kolor orientacja pozioma

Osoba pokrzywdzona przestępstwem zazwyczaj czuje zakłopotanie i zagubienie w obliczu emocji związanych z doznanymi krzywdami. Nie wie gdzie szukać pomocy, jaki postawić pierwszy krok i gdzie, jak zawalczyć o swoje prawa a przede wszystkim – o swoją godność.

Ministerstwo Sprawiedliwości wykorzystując tzw. Fundusz Sprawiedliwości pochodzący z majątków odbieranych przestępcom utworzyła sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, która zakłada szybką, realną i przede wszystkim lokalną pomoc na terenie całego kraju.

Powstały na początku 2019 r. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku oferuje szereg kompleksowych form pomocy dla osób pokrzywdzonych, np.: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, pomoc finansowa na konkretne potrzeby w związku ze skutkami popełnionego przestępstwa (m.in. dopłaty do czynszów, dopłaty do szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, pokrywanie kosztów zakupu żywności lub odzieży, obuwia, środków czystości i higieny osobistej, pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych oraz wyrobów medycznych, niezbędnych w procesie leczniczym), pomoc psychologiczną i psychiatryczną, która nieraz "podnosi na nogi", pomaga uwierzyć w siebie i ułożyć sobie życie po odbytych traumach.

Nim jednak skorzystasz z naszej pomocy, przypominamy, że zgodnie z prawną definicją (zawartą w art. 49 KPK) - ,,Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo". Stąd też, nim skorzystasz z naszej pomocy, przygotuj dokument uprawdopodabniający przestępstwo lub czyn zabroniony (tj. wyrok sądowy, czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa). Oprócz tego, pamiętaj, że pomoc udzielamy w przypadku pokrzywdzenia przestępstwem popełnionego w ciągu ostatnich 5 lat (wyjątek to: wypadki komunikacyjne oraz przestępstwa seksualne).

Jeśli wiesz, że jesteś w stanie uprawdopodobnić pokrzywdzenie przestępstwem, zgłoś się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku lub do jednego z sześciu lokalnych punktów pomocy (w Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Mońkach, Sokółce i Supraślu), gdzie przyjmie Cię osoba pierwszego kontaktu i w razie potrzeby zapewni specjalistyczną pomoc prawników, psychologów, terapeutów i psychoterapeutów.

Oprócz tego zapewniamy całodobowe dyżury telefoniczne, pod nr tel.: +48 697 697 205. Przez 24 h na dobę osoba pierwszego kontaktu jest dostępna dla Ciebie i jest gotowa udzielić wszelkich porad telefonicznych związanych z pokrzywdzeniem przestępstwem.  Sprawdź też stronę internetową Towarzystwa Amicus, organizacji pozarządowej prowadzącej Ośrodek: https://www.ta.org.pl/. Budynek, w którym mieści się Ośrodek przy ul. Brukowej 28/8 posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Działaj. Zadzwoń, napisz e-mail. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Piotr Sobolewski
Koordynator Ośrodka

O PROJEKCIE

Projekt zakłada udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym oraz pomocy świadkom i osobom im najbliższym, poprzez: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią, pomocą psychiatryczną lub psychologiczną, organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu, organizowanie i finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe... i wiele, wiele innych działań służących wsparciu osób w trudnej sytuacji życiowej.

W ramach działań otwarty zostanie Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku wraz z sześcioma lokalnymi punktami pomocy. We wszystkich ośrodkach zapewnimy obsługę pokrzywdzonych przez osoby pierwszego kontaktu oraz specjalistyczne zespoły prawników, psychologów, terapeutów i psychoterapeutów.

Jednocześnie zapewnimy całodobowe dyżury telefoniczne, dostęp do osoby pierwszego kontaktu oraz zespół specjalistów w zakresie udzielenia pomocy prawnej i psychologicznej.

MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA

Miejscem realizacji zadania jest subregion białostocki, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Białystok oraz powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego, sokólskiego. W powiecie białostockim lokalny punkt pomocy będzie otwarty w Supraślu, w pozostałych powiatach, lokalne punkty otworzymy w miastach powiatowych, t.j. w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Mońkach, Sokółce.

+ 48 697 697 205 (czynny całą dobę)

Godziny otwarcia punktów:

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce,
ul. Wojska Polskiego 7, 16-100 Sokółka

09:00 – 13:00

Minister Sprawiedliwości, działając jako dysponent Funduszu Sprawiedliwości po przeprowadzeniu procedury konkursowej informuje, że w dniu 7 stycznia 2019 roku, podjęto decyzję w przedmiocie przyznania dotacji celowej na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, Udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji na lata 2019-2021, dla następującego podmiotu: Towarzystwa Amicus z Białegostoku.

Źródło komunikatu - BIP Ministerstwa Sprawiedliwości. Zadanie realizowane ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej– Funduszu Sprawiedliwości.

Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.